​30 років Windows: історія ОС в ілюстраціях

21 ноября 2015

30 років Windows: історія ОС в ілюстраціях

Операційна система Windows святкує свій 30-річний ювілей. За цей час продукт компанії Microsoft став виглядати зовсім інакше, однак зберіг ряд звичних елементів, що пройшли випробування часом.


За 30-річну історію ОС вийшло дев'ять основних версій системи: від розробленої Біллом Гейтсом Windows 1.0 до останнього релізу під керівництвом нового генерального директора Microsoft Сатьі Сатья Наделла. Windows є найпоширенішою ОС, і встановлена вона більш ніж на 88% персональних комп'ютерів у світі.

Windows 1.0

Windows 2.0

Windows 3.0

Найперша Windows 1.0 вийшла в листопаді 1985 року. Щоправда, як зазначає Gazeta, перші випущена версія була Window 1.01, так як 1.0 володіла серйозною помилкою. Це була перша реальна спроба Microsoft створити графічний користувальницький інтерфейс в 16-бітної архітектури. Однак Windows 1.0, на відміну від Mac OS, що не була самостійною операційною системою і була лише графічної надбудовою над DOS. Через це багато користувачів за інерцією продовжували користуватися «Командного рядком» для управління системою, хоча підтримка мишки в системі була.

Windows 95


Windows 98

Друга і третя версії Windows також були «оболонкою» для MS-DOS, але володіли низкою нововведень. У 2.0, що вийшла 9 грудня 1987, стало можливим розташовувати вікна одне над іншим в довільному порядку, вперше з'явилася «Панель управління» (яка використовується і донині).

Повноцінна операційна система Microsoft з'явилася тільки в серпні 1995 року. Windows 95 стала значною віхою на шляху розвитку Windows. З'явилися вже звичні всім користувачам меню «Пуск», іконки швидкого доступу до файлів і додатків на робочому столі. Windows 95 вперше використала 32-бітну середу, «Панель завдань» і була орієнтована на багатозадачність.

Windows ME

Windows 2000

Windows XP

Windows Vista

Реліз тріумфальної Windows XP відбувся в жовтні 2001 року. Нова система являла собою якийсь симбіоз Windows 2000 і Windows ME. Як і Windows 2000, вона була заснована на Windows NT, проте в неї були додані клієнтоорієнтовані елементи з Windows ME.

Після грандіозного успіху Windows XP вийшла Windows Vista. Реліз системи відбувся в 2007 році. Нова ОС була свого роду спробою здійснити революцію в оформленні графічного інтерфейсу. Однак нова система вийшла вкрай посередньої і посіла перше місце в конкурсі «Провал року».

Останньою на даний момент версією «вінди» є Windows 10, представлена в липні 2015 року. Windows 10 має об'єднати всі пристрої, включаючи вбудовані системи, смартфони, планшети, ноутбуки, ПК та ігрові консолі. Основними нововведеннями ОС стали доопрацьоване меню «Пуск», голосовий помічник Cortana, а також можливість взаємодіяти одночасно з сенсорним інтерфейсом і з традиційним на гібридних пристроях.

Windows 7

Windows 8

Windows 10

Windows по праву можна назвати невід'ємною частиною цілого покоління користувачів ПК. Завдяки ОС від Microsoft мільйони людей відкрили для себе інформаційні технології та доступ до глобальної мережі. І як би її не ганили, вона в будь-якому випадку залишиться актуальною ще не один рік.