​Як повернутися з iPhone назад на ретро-мобільник

29 февраля 2016

Як повернутися з iPhone назад на ретро-мобільник

Останнім часом, незважаючи на поширення смартфонів, спостерігається сплеск інтересу до «кнопочнікам». Однак їх виробництво знаходиться практично на нулі: крім спеціалізованих телефонів для бабусь і дітей, а також готових пакетів, особливо популярних в Європі, де їх купують навіть на касах супермаркетів по 10 євро за коробку з передплаченого карткою і новим апаратом з кнопками.

А якщо зануритися в історію і згадати те, що було років 15-20 тому? Моделі з інноваційними на той момент функціями, з пізнаваним навіть сьогодні дизайном і неймовірною харизмою, якій в 2016 році може похвалитися хіба що iPhone (якщо хто знайде подібне в Samsung Galaxy Sх або LG Gx, повідомте, будь ласка).

І в їх числі колись були модними Ericsson T28s з крихітним екраном і Moto RAZR V3 з дуже незручними кнопками, «цеглина» Nokia 3310 і «пухлячок» Nokia 6600, «матріксовскій» Nokia 8110 і неубіваемий Siemens ME45 з інтернетом, перші масові « двухсімочнік »компанії Benefon і живуть по три тижні на одному заряді Philips Xenium 9 @ 9 (в металевому корпусі, між іншим!), перші смартфони Siemens SX1 і Nokia Communicator 9xx0 (хто б ще про них пам'ятав сьогодні) ... Думаєте, їх вже не можна купити? Помиляєтеся, можна. Тільки дуже обережно.

Де ж купити справжній і повністю працездатний мобільний телефон віком енну кількість років, не прогадати і не втратити на цьому гроші? Втім, а де раніше їх купували? У салонах стільникового зв'язку: прийшов і купив. І нехай зараз вони заставлені однаковими безликими смартфонами, але тут на допомогу приходить Інтернет. Докладну інструкцію з купівлі ретро-мобільника запропонував автор Overclockers під ніком Latronaxe.

Що потрібно знати перед покупкою?

Ми всі вже звикли до мереж 4G (мінімум до 3G, як же інакше-то?), Але не варто забувати, що будь-якої навіть 2.5G в апаратах 15- тире 20-річної давності і в помині немає. У кращому випадку вам дістанеться трьохдіапазонний GSM-апарат, а якщо це буде не що-то «сверхлюксовое» для тих часів, то доведеться задовольнятися GSM 900/1800.

І не забудьте ще, що багато легендарних апарати (на кшталт Motorola StarTAC або Benefon Delta) працюють в нині мертвих частотних діапазонах AMPS і NMT 450, які навіть в Африці не знайдеш, тому практичне застосування їм придумати важко.

І потрібно забути про інтернетах. WAP сьогодні якщо у кого і знайдете, то за зовсім диким і невиправданим цінами. Соціальні мережі? А що це таке? Новини п'ятнадцять років тому отримували не з ВКонтакте, а від одного і з телевізора, ну а інтернетом користувалися найбільш просунуті й небідні.

Ну а мобільний телефон, який працював в метро - це взагалі нонсенс, дана фішка почала стрімко поширюватися в двох столицях тільки на початку 2000-х.

Ігри? Ну, парочка восьмибітних знайдеться. Змійка, знаменита за телефонами Nokia, наприклад. І тетріс - він тоді був взагалі самої захоплюючою грою на мобільному пристрої.

Забудьте про апгрейд: прошиваються класичні мобільники за допомогою танців з бубном, сервісного меню і спеціальних кабелів (це вже для зовсім заморочений гиков). І вже звичайно прошиті по максимуму (скільки років-то пройшло).

Камера? Про неї теж можете забути. Поняттю «камерофон» вже років п'ятнадцять, але перші адекватні фото- і відеокамери в телефонах з'явилися років десять тому в кращому випадку; та й навряд чи їх якість задовольнить вас хоча б на 1%. Втім, для ностальгії не потрібні мегапікселі і баланс білого.

Мова - ось тут теж потрібно бути обережніше. Обов'язково подивіться в описі, чи є в телефоні, що купується за кордоном, хоча б англійську мову (а російська, напевно, може бути бонусом). Телефони продають по всьому світу, і велика ймовірність нарватися на який-небудь локалізований у Франції Nokia N73, в той час як ви по-французьки знаєте тільки «само не манж па сис жур» і «ж тим».

Те ж стосується і залоченних апаратів: ви можете купити такий без проблем, але спочатку озаботьтесь пошуком відповідного місцевого «Кулібіна», який зможе його розблокувати. Як правило, подібні телефони коштують на 15-20% дешевше звичайних, але вся ця сума йде на оплату послуг того самого «потрібну людину з прямими руками».

Що стосується Bluetooth, то тут, навпаки, все не так однозначно. Якщо вам важлива мобільний зв'язок за кермом і спаровування телефону з гарнітурою (а це серйозне питання безпеки), незайвим буде поцікавитися перед покупкою, а чи буде Bluetooth в телефоні сумісний з вашою гарнітурою, особливо нової? Або автомобільної системою? Універсального рецепту тут не існує, і потрібно «гуглити» по кожному випадку окремо.

Загалом, це прописні істини, але ми так звикли до зручностей смартфонів, що вже забули про них. А пам'ятати треба - особливо якщо ви хочете купити відлуння дев'яностих і виділитися так, як ніякому iPhone НЕ привидиться.

Ціна запитання

Вартість старих телефонів сьогодні дуже сильно варіюється в залежності від стану всередині і зовні, ступеня убитости батареї і жадібності продавця. Однак же, цілком легко вирахувати середнє арифметичне, якщо поглянути на цінник основних майданчиків. А їх у нас нині три: eBay, AliExpress і «Авіто».

Крім власне середньої ціни за вінтажний телефон, іноді буває націнка або уцінка, і вона досить умовна. Наївно думати, що телефон лежав у продавця двадцять років, перш ніж він вирішив його продати; набагато адекватніше виглядає варіант «телефон десь лежав, і я привів його в порядок». Тому покупка старого мобільника пов'язана з певною часткою ризику - як і при покупці будь-якої старої техніки.

Звичайно, є і четвертий варіант - піти в контору, яка торгує старою технікою, і купити там. Але цей варіант менш кращий, оскільки торговці в таких конторах дуже люблять задирати ціну до абсолютно неадекватних висот. Крім того, так звана «гарантія» у них - як правило, два тижні. І це вам ще потрібно буде довести, що це не ви зламали телефон - тому проблем в даному випадку не оберешся.

Інтернет, може бути, дає менше задоволення від покупки не в магазині - але все-таки гарантій в разі чого, якщо подумати, навіть більше.

eBay

З одного боку, його можна назвати найнадійнішою майданчиком завдяки PayPal, але з іншого боку - найбільш проблематичною в плані повернення грошей; доведеться довго доводити, що ти не верблюд і не псував телефон. З третього боку - рейтинг на eBay дійсно важливий і продавця з безліччю лотів зовсім не хотілося б його псувати.

Крім того, eBay хороший своїми аукціонами, на яких, якщо пощастить, можна дійсно купити хорошу річ за копійки. Або купити хорошу річ дорожче, а до неї - таку ж за безцінь на запчастини на випадок майбутніх проблем.

Так, раритетний телефон - як раритетний автомобіль: від його водіння отримуєш колосальне задоволення, але і проблем теж чимало. І тут вже кожен вибирає сам, що йому потрібніше: нове, безлике і на гарантії - або старе, «тепле лампове» і «душевний».

Аукціони на телефони закінчуються по десятку кожну хвилину, так що якщо навіть просто посидіти годинку і натискати F5, можна з високим ступенем ймовірності купити щось до душі майже даром.

Наприклад, на момент написання статті можна було купити на eBay ось цей повністю робочий Ericsson T39m (те ж саме, що Ericsson T28s + Bluetooth) всього за 31 долар США (і доставка 6.50) у якогось болгарського продавця з високим рейтингом.

І це вигідна ціна, оскільки в середньому, без аукціону, ця модель коштує набагато дорожче, ціна у окремих «селлером» могла бути вдвічі вище, а у самих нахабних - і вчетверо (а на AliExpress так і зовсім під $ 60). Тому ціни перевіряти треба завжди або на самому eBay, або на двох інших майданчиках.

Можна поставити галочки для сортування не тільки по брендам, а й за станом: на eBay продається дуже багато телефонів на запчастини, і якщо ви хочете отримати працездатний екземпляр, є сенс поставити галочки в опції Condition на всіх пунктах, крім останнього.

І так, якщо вам пропонують «новий» телефон епохи ХХ століття, то продавець лукавить, і це стовідсотково виявиться відновлений екземпляр. До таких «селлеру» слід ставитися з великою обережністю: як кажуть на Сході, «хто нечесний у малому - нечесний і в великому».

Avito

«Авіто» живуть в Росії по-хорошому і потрібно починати свої пошуки, причому в своєму ж місті. Імовірність того, що ви знайдете шукане, вкрай велика. Але при цьому обов'язково потрібно перевіряти ціни в інших джерелах, щоб корелювати їх з жадібністю продавця і вибити для себе найбільш вигідну пропозицію.

Як правило, найбільш ходові товари (Nokia 3310, ранні бюджетні Siemens, Panasonic і інші) віддаються за мінімальною ціною в 500-1500 рублів, щось більш рідкісне буде коштувати дорожче, іноді значно. Зрозуміло, що чим «труба» рідше - тим дорожче вийде як «тіло», так і запчастини, причому запчастини ще треба буде пошукати.

На пересилку погоджуватися можна, якщо сума невелика, і ви довіряєте (до певної міри) продавцю - але краще пошукати в цьому випадку спочатку відгуки в Гуглі і Яндексі конкретно про цю людину і по номеру телефону. Якщо є адреса його профайла в контакті або хоча б ім'я-прізвище - теж підійде.

Але в ідеалі купувати краще особисто, з рук в руки - хоча в такому разі шанс нарватися на фуфло теж великий; більше, ніж у випадку з eBay і AliExpress.

І якщо вас запевняють, що продають повністю новий телефон, ніколи не користувався, мало не прямо з заводу - не ведіться. Так, такі телефони десь може і є - але, як і в випадку з прагненням з Німеччини наддешевими BMW зі скрученим одометром (і чий пробіг видають за оригінальний), їх вкрай малоймовірно купити по простому оголошенню.

AliExpress

З огляду на незвичайну любов російських покупців до цієї китайської майданчику з мільярдними оборотами, а також появи багатьох фото-описів там російською мовою, цілком логічно припустити, що і цю любов до вінтажу китайці обгорнутий в красиву упаковку і запропонують за найвигіднішою (з вашої точки зору ціною, а вже з точки зору якогось Чжун Фея - і зовсім подвійно) ціною.

І китайці реально налагоджують масовий продаж справжніх ретро-телефонів. Наприклад, останнім часом Nokia 3310 став знову піаритися не тільки у топових блогерів, а й у китайських «селлером».

Nokia 3310 був дійсно безсмертним «цеглою». Одного разу він впав з майданчика п'ятого поверху сталінського будинку з високими стелями, пропригал по сходинках і прольоту до четвертого - і виявився не просто практично неушкодженим, але і абсолютно з цілими «мізками». Тільки одне кріплення задньої кришки одскочило.

Так, це був неубіваемий телефон. У пізні роки, до речі, виходили його різновиди на кшталт 3330 і 3350 з WAP-ом і новими іграшками, для одних країн і для інших, GSM і AMPS. Саме цю легендарну модель, випущену в результаті абсолютно божевільним тиражем в 125 мільйонів екземплярів, китайці пропонують на своєму майданчику нарівні з іншими.

Позаторік пролетіла першоквітневий жарт, по якій виходило, що Nokia планує відродити його до життя в сучасному вигляді з PureView-камерою (ймовірно, на 41 мегапікселів), але воно навіть зовні не дотягує до прабатька, хоча знайомі риси вгадуються. Найсмішніше, що пізніше жарт сприйняли всерйоз великі мережеві видання, републікуючи її.

Повертаючись до AliExpress: іноді телефони збувають і пачками.

У китайців добре і те, що можна легко знайти акумуляторні батареї навіть до таких архаїчним апаратів, як на скріншоті вище. Тому що бути власником винтажа вельми приємно, але батареї, навіть літій-іонні (не кажучи вже про нікель-металогідридні - як в тій же 3310), мають обмежений термін експлуатації.

Насправді саме AliExpress є найкращою майданчиком для покупки вантажних телефонів, оскільки чітко відпрацьована система повернення грошей у разі отримання бракованого товару дозволяє покупцеві максимально застрахувати себе від недобросовісного «селлера». Тому, якщо ви отримали непрацездатний телефон, сміливо відкривайте диспут без виставлення фідбека і легко повернете свої гроші; а для підстраховки краще знімати процес розпакування на відео і прикладати його до скарги в разі проблем. Практика показує, що відео на техпідтримку AliExpress діє, як валеріана на кота: вони відразу на все готові.

На жаль, знайти багато моделей минулих років на AliExpress неможливо просто тому, що їх там немає - є тільки найпопулярніші. Є дроти, акумулятори, навіть якісь запчастини - але не самі телефони. Тому перевіряємо китайців першими, а вже далі як бог подасть.

Інші майданчики

Звичайно, крім таких великих майданчиків, є й інші способи дістати вінтажний мобільник. Напевно, у багатьох ваших друзів, родичів або сусідів «щось таке валяється» на антресолях і боязко чекає свого випадку знову показати себе. Ще один варіант - пошук в групах «ВКонтакте»; подібних груп дуже багато, треба просто по-різному формулювати запит (старі телефони, вантажні телефони та інше).

Там же можна пошукати і запчастини, і батареї - хоча шанс знайти оні набагато нижче, ніж просто на якомусь eBay. Звичайно, можна було б ще порекомендувати всякі «форуми рідного міста», але оскільки на них мешкає трохи більше, ніж ніхто, то такі місця радити не будемо.

Теплий ламповий телефон

З іншого боку, все це - розвага вже для ентузіастів, приблизно як вінілові пластинки з вертушками для аудиофила або покупка старої машини для цінителя американської або європейської класики.

Ніхто не буде купувати, скажімо, Cadillac Eldorado 1972 року, що щоб їздити на ньому кожен день в продуктовий (наші люди, як відомо, в булочну на таксі не їздять), не вкладаючись в нього набагато більше, ніж він коштує. Точно так само як ніхто не буде купувати сьогодні старий телефон, не розуміючи при цьому, що доведеться шукати всюди, де можна, нову АКБ, клавіатури, динаміки з мікрофонами - в загальному, то, що відмовить (а воно відмовить) або вже відмовило.

Звичайно, телефон з уже відмовили частинами можна купити за безцінь - але їх пошук може зайняти тижні і місяці, хоча призведе і не до таких великих витрат, як у вищезгаданому випадку з автомобільним вінтажем.

Наприклад, у мене вже майже десять років живе Sony Ericsson S500i - використовувався трохи менше п'яти років після покупки, після чого був відкладений в ящик і забутий при появі смартфона. І коли недавно я вирішив їм скористатися, виявилося, що не працює половина кнопок клавіатури.

Причому «відома хвороба» S500i (а у кожного мобільного телефону є своя «ахіллесова п'ята»!) - Роз'їдання фарбою клавіш ранніх партій через пару років після покупки - тут не є причиною. «Рідна» клавіатура вже розпалася на частини і була успішно замінена на оригінальну, куплену в Москві на оптовій базі запчастин для мобільників (так, була й така - може, і зараз є).

На жаль, в таких випадках єдине, що може допомогти - пошук в інтернеті різних сервісних посібників (а клавіатуру я заміняв самостійно, розібравши телефон по знайденої після довгих розшуків інструкції); пошук даної проблеми на великих форумах, як російськомовних, так і зарубіжних; нарешті, додаток прямих рук або спроби пошуку «Кулібіна» в ремонтній конторі, який візьметься за ремонт.

Але є і другий телефон з того часу - куплений в тій же Москві NEC e540, з яким за всі десять років не було жодної проблеми, до сих пір працює як годинник і радує око.

Геморой? Безумовно. Але якщо вам хочеться бути володарем старого телефону, і ви готові піти на ризик - купуйте мобільник своєї мрії і насолоджуйтеся.

Повірте, задоволення від такого телефону ви отримаєте набагато більше, ніж від новомодного iPhone 6s Plus, «вау-ефект» від якого пропадає вже через кілька днів після покупки (так, ми зажрались).