7 технологій і продуктів Apple, які вона не винайшла

8 ноября 2015

7 технологій і продуктів Apple, які вона не винайшла

Apple влаштувала не одну революцію в комп'ютерах і гаджетах. Але чи всі винаходи, які приписують компанії, справді зробили її інженери та дизайнери? Стів Джобс умів знаходити геніальні, але невизнані ідеї і давати їм життя. Як зазначає Ferra, саме завдяки неймовірному чуттю і баченню засновника Apple комп'ютерна індустрія стала такою, якою ми її знаємо.

Slide to unlock

Демонстрація жесту розблокування - провести пальцем по смужці на екрані - викликала фурор на презентації iPhone. Але чи замислювалися ви, що його придумали не в Apple? Здавалося б: звідки взагалі міг взятися патент на таку функцію, адже сенсорних телефонів до iPhone було дуже мало. Тим не менш, в 1999 році шведська компанія Neonode придумала, що було б здорово знімати блокування екрана за допомогою руху пальця по ньому.

Патент видали лише в 2002 році, він носить номер 809587, і передбачалося, що ця функція буде впроваджена не тільки у великих смартфонах і кишенькових комп'ютерах, але і в маленьких телефонах з сенсорними екранами. Опис цієї технології в точності повторює те, що згодом «винайшли» в Apple і стали використовувати в iPhone і iPad. Тим не менш, це не завадило Apple завести кілька судових розглядів з Samsung і Motorola з причини того, що ті нібито вкрали «slide-to-unlock» у хлопців з Купертіно. Насправді яблучники і самі нечисті і тепер змушені платити власникам патенту за використання цієї функції.

Але як у дизайнерів Neonode з'явилася ідея розробляти щось для сенсорних телефонів? Справа в тому, що ще до презентації iPhone шведи намагалися створити свої смартфони, розраховані на управління тільки пальцями. В індустрії продукти оцінили, а ось ринок не прийняв їх продукти, так що низькі продажі телефонів змусили компанію зупинити виробництво.

Голосовий помічник

Сьогодні існує три відомих голосових помічника: Siri в iOS, Cortana в Windows і Google Now в Android. Про те, наскільки якісно кожен з них працює ми не будемо міркувати. Але ось який з них з'явився першим? Cortana представили на Build в Сан-Франциско 2 квітня 2014, ця система наймолодша. Google Now зі знаменитою вже фразою «Окей, Google» представили влітку 2012 року. А ось Siri з'явилася ще раніше: спочатку це було стороннє додаток для iOS, створене компанією Siri Inc. У квітні 2010 року Apple купує цю компанію і вже через рік, у серпні 2011 демонструє голосового асистента в iPhone 4S. Виходить, Apple була першою?

Ну звичайно ж ні. У Китаї компанія Zhi Zhen Network Technology розробила систему Xiao I Robot, распознающую голос і аналогічну за функціональністю з Siri. Китайці заявляли, що зробили програму в 2003 році, в 2004 подали заявку на патент і отримали його в 2007 році - приблизно тоді, коли Siri Inc. зробила свій додаток. З 2012 року йшли судові розгляду між Apple і Zhi Zhen Network Technology. Востаннє, на початку 2015 року, суд задовольнив позов Apple до китайської компанії. Рішення підтримати позов ґрунтується на тому, що патент китайської компанії не пояснює всіх технологічних деталей, а це суперечить законам КНР. Тим не менш, асистента, який розпізнає голос і дає зрозумілі відповіді, придумали саме в Zhi Zhen.

Планшетний комп'ютер

Майже весь світ вважає, що Apple зробила революцію, випустивши iPad в 2010 році. Вважається, що планшетних комп'ютерів до цього не існувало. Насправді, так як ідея пристрою з великим екраном і сенсорним введенням лежить на поверхні, було б дивно припускати, що до 2010 року ніхто такого не робив. Перший планшет, якщо його так можна називати, з'явився за 21 рік до iPad.

У 1989 році компанією Samsung був розроблений GRID Pad для корпорації GRID Systems. Його розміри становили 9х12х1,4 дюйма, а важив він близько 2 кілограм. У планшета був 10 МГц 80С86 процесор і операційна система MS-DOS. Пам'яті було всього 256 або 512 Кбайт, а системне сховище 1 або 2 Мбайт. Екран був монохромним, з роздільною здатністю 640 × 400. Звичайно, зараз цей планшет виглядає смішно, але в ті часи це була реальна інновація і гаджет навіть використовувався в армії США, тільки корпус робили більш захищеним. До речі, Джефф Хокінс, який створив цей планшет, згодом використав всі напрацювання для розробки легендарного Palm Pilot.

Є і ще один планшет, який був зроблений задовго до iPad. У 2002 році корпорація Microsoft створила Tablet PC. Цей гаджет працював на спеціальній версії Windows XP і міг навіть перетворюватися на ноутбук з поворачивающимся екраном. На жаль, планшетну революцію Microsoft здійснити не вдалося.

Комп'ютерна миша

Мишкою користуються зараз всі користувачі настільних комп'ютерів. Але далеко не всі достовірно знають, коли почалася історія цього пристрою. Найчастіше користувачі вважають, що саме Apple придумала комп'ютерну мишу. Нібито це сталося разом з за разом із запуском нового Macintosh в 1984 році. Насправді це не так. Першу мишку випустила компанія Xerox. Це сьогодні вона відома як корпорація з виробництва копіювальних апаратів, принтерів та іншої офісної та друкарської техніки. Проте в другій половині XX-го століття ця компанія хоч і почала свій шлях з фотопаперу, але займалася не тільки цим. Саме Xerox в 1981 році випустила першу комп'ютерну мишу. Ця новинка виглядала досить примітивно і використовувалася не так, як потім придумали в Apple.

Комп'ютером, до складу якого включалася миша, був миникомпьютер Xerox +8010 Star Information System. У першої мишки було три кнопки і коштувала вона на ті часи 400 доларів США. Лише через два роки Apple випустила свою Однокнопкове миша для комп'ютера Lisa, вартість її при цьому складала 25 доларів. Саме завдяки використанню в комп'ютерах Apple Macintosh і пізніше в IBM PC на базі ОС Windows, миша придбала широку популярність.

Винайшов ж мишку Дуглас Карл Енгельбарт, один з перших дослідників людино-машинного інтерфейсу. Саме він в 1970 році отримав патент на такий маніпулятор.

Графічний користувальницький інтерфейс

Якщо вас запитають, який був перший комп'ютер, заснований на графічному інтерфейсі, ви швидше за все відповісте, що це був Macintosh. І це абсолютно нормально, дійсно, перші Macintosh були успішні і запам'яталися людям. А ось що стосується графічного інтерфейсу, то Apple тут не винайшла велосипед. І ви не повірите, хто її випередив. Все та ж Xerox зі своїм Star, не тільки мишку вони там зробили.

Перший GUI був розроблений в лабораторії Xerox Palo Alto Research Center в далеких 70-х роках. Комп'ютером з графічним інтерфейсом став Xerox Alto, створений в 1973 році. Він призначався для інститутів, так що в комерційний продаж ніколи не надходив, тому й відомо про нього небагато. А ось Xerox 8010 Star, зроблений в 1981 році, вже був повноцінним настільним ПК і в ньому якраз були програмні додатки і графічний інтерфейс. У Apple ж графіка з'явилася лише в 1983 році в проекті Lisa OS.

У винаходи GUI стаял все той же Даг Енгельбарт, який придумав мишку. У 60-і роки в Стенфорді він винайшов графічний інтерфейс користувача. Це потім ідею у нього перейняли вчені з Xerox і створили концепцію вікон, іконок, меню.

Док-панель

Всі, хто хоч раз бачив OS X, знають, що таке док. Це така багатофункціональна панель на екрані, в якій знаходяться запущені програми, а також ярлики програм. Загалом, звучить це набагато складніше, ніж є насправді. Вперше з'явився в Mac OS X в 1999 році. І зрозуміло, багато хто думає, що саме Apple і придумала цей зручний інструмент.

Але реальність трохи розходиться з міфами. Вперше плаваюча панель з'явилася в 1987 році і не у Apple, а у компанії Acorn. Розробка потрібна була для проекту Archimed, який був найшвидшим комп'ютером того часу. В якості операційної системи там стояла Arthur OS, яка потім еволюціонувала в RISC OS. Таким чином, док придумали на 12 років раніше, ніж він з'явився в продуктах Apple.

Мультитач і жести

Вважається, що до iPhone не існувало телефонів з сенсорними екранами. Насправді, це не так. Apple вклала багато сил у популяризацію екранів, які реагують на дотики. Але самий перший подібний екран зробили не в Apple. Винайшов сенсорну панель Г.Семюель Херст, причому в далекому 1967 році. Але розробка до рядових споживачів ніколи не дійшла. А ось перший гаджет з сенсорним екраном, який побачили користувачі, - це Nintendo DS 2004 року випуску. Хоча дисплей там підтримував тільки одну точку дотику.

Але ж зараз пристрої підтримують безліч дотиків і навіть реагують на особливі жести. Піонером мультитач стала компанія Fingerworks, яка почала свої дослідження ще в 1998 році. Вони створили панель iGesture і клавіатуру TouchStream, які були корисні людям з травмами від постійної напруги. Але ці продукти були скоріше розвагою для гиків, ніж реально використовуваними гаджетами.

Стів Джобс міг похвалитися неймовірним чуттям. Припускаючи немислиме розвиток технології мультитач і сенсорних дисплеїв, в 2005 році Apple купує Fingerworks з усіма потрохами і, зрозуміло, з патентами. Першим продуктом, який народився в результаті цієї угоди і став iPhone. Двоє засновників компанії Fingerworks не залишилися осторонь. Через сім років, в 2012 році, вони стали старшими інженерами в Apple. Ось така історія успіху.