Apple розповіла, як Siri вчиться новим мовам

14 марта 2017

6 років тому Apple почала популяризувати голосового асистента Siri, і в 2017 році власники смартфонів, планшетів, телевізійних приставок і ноутбуків Apple можуть спілкуватися на двох десятках мов. Для порівняння, Google Assistant розуміє лише п'ять мов, а Alexa в Amazon Echo тільки два: англійська і німецька. У iOS 10.3 з'явилася підтримка шанхайської мови, який, як і ряд інших азіатських діалектів, вважається вкрай складним для вивчення навіть досвідченими лінгвістами. В інтерв'ю Reuters Алекс Асеро, який курирує навчання Siri новим мовам, розповів, з яких етапів складається процес прилучення програмного асистента до нової мови.


Асеро приєднався до команди розробників в 2013 році і в даний час очолює команду, навчальну Siri новим мовам. Головною проблемою є перш за все розпізнавання мови, і перший час це відбувалося за допомогою алгоритму від Nuance, але в подальшому Apple перейшла на власну розробку, яка заснована на машинному навчанні і з кожним новим запитом покращує розуміння мови людей. На першому етапі навчання Apple набирає групу носіїв мови, які зачитують уривки тексту і довгі списки слів з різним акцентом. Людська мова записується і транскрибується іншими людьми. Це формує канонічне уявлення про те, як звучать слова. Саме ці дані вводяться в алгоритмічну модель машинної підготовки. Система намагається передбачити транскрипцію довільних рядків слів для кращого розпізнавання майбутнього тексту, Apple вносить коригування, і з часом робота алгоритмів поліпшується.

Однак перш ніж відкрити мову для Siri, Apple робить його доступним в функції "Диктування" на iOS і macOS, а також в клавіатурі для iPhone. Компанія збирає анонімні дані з часто зустрічаються мовними зворотами, а також вчить систему розпізнавати слова на тлі шуму, перешкод, кашлю, щоб поліпшити процес розпізнавання слів в складних умовах. За даними Асеро, така своєрідна репетиція дозволяє знизити кількість помилок практично вдвічі. Доступ Siri до нової мови відкривають лише тоді, коли Apple вирішує, що асистент набрався досвіду для самостійної роботи. Перед запуском спеціально відібрані люди записують кілька фраз-заготовок, а також відповіді на самі часто задаються, включаючи "Siri, розкажи анекдот". Відповіді на питання в дусі "Знайди ресторан поблизу" формуються динамічно в залежності від ряду умов. Кожні два тижні Apple оновлює базу питань з готовими відповідями. На жаль, на сьогоднішній день ні Siri, ні інші помічники не вміють формулювати відповіді абсолютно автономно і потребують доступу до хмарним баз даних.