​Хто володіє Apple? Приховані господарі світу

17 августа 2015

Нещодавно світ вразила сенсаційна новина - капіталізація Apple перевищила $ 700 млрд. При цьому інвестор і основний акціонер компанії Карл Айкан оцінив вартість однієї акції корпорації в $ 240, що на $ 91 вище їх поточної вартості. На думку Айкана, капіталізація Apple повинна становити близько $ 1,3 трлн.

Залишимо питання про справедливість такої вартості акцій, і приймемо за факт, що Apple - найбільша світова компанія. Ресурс Сont.ws задався простим питанням: хто володіє компанією, за вартістю рівний бюджетів кількох європейських країн разом узятих?

Здавалося б, основний акціонер якийсь Карл Айкан - ексцентричний мільярдер, цинічна акула бізнесу, відомий рейдер і здирник, скандаліст і багато іншого. Власне, саме він найчастіше і згадується в ЗМІ як головний акціонер і ньюсмейкер. Є ще Тім Кук - генеральний директор Apple, але він фігура назначаемая акціонерами, тобто власником не є ніяк.

Однак, уважно вивчивши ситуацію, ми виявляємо дивовижний факт - мільярдер Карл Айкан володієвсього 1% відсотком акцій Apple. Звичайно, вартість навіть одного відсотка - сума величезна, але це ж всього одна сота частина! Де решта? Питання не те, щоб прихований, але в ЗМІ не тільки замовчуваний, але й відкрито Спростовуваності.

Невже важко подивитися відкриті і цілком офіційні дані з реєстру акціонерів? Немає нічого простішого, і ми легко це зробимо самостійно:

  • Vanguard Group, Inc. (The) - 5,68%
  • State Street Corporation - 4,11%
  • FMR, LLC - 3,07%
  • BlackRock Institutional Trust Company, N.A. - 2,72%
  • Bank of New York Mellon Corporation - 1,42%
  • Northern Trust Corporation - 1,39%
  • BlackRock Fund Advisors - 1,21%
Дивовижне. відкриття, але Карл Айкан не входить навіть до десятки найбільших акціонерів Apple. Хто ж вони такі ці загадкові реальні власники?


На першому місці Vanguard Group. Для необізнаного читача, та й для багатьох економістів назва малознайоме, хоча в будь-якому довіднику можна знайти інформацію, що компанія контролює активи в 2 000 000 000 000 доларів ($ 2000 млрд). У три рази більше вартості тієї ж Apple. Ось такі скромники. Насправді сума активів під їх контролем в кілька разів більше, але ми це розберемо пізніше.

Перш, ніж перейти до подальшого розбору структури акціонерів Apple, слід зробити невеличкий ліричний відступ.

Ідеали демократії і картинка для ЗМІ, яка служить ширмою для справжніх власників, не дуже добре поєднуються з тим фактом, що всі найбільші світові компанії належать одній і тій же купці людей. Як приховати це очевидне протиріччя? Все дуже просто - треба створити видимість, що власників (акціонерів) нібито багато і вони всі «різні».

Дійсно, хіба можуть «господарі світу» мати жалюгідні 5-6% акцій? Та будь ліберал розсміється вам в обличчя, якщо ви йому це скажете. Той факт, що ці «жалюгідні шість відсотків» коштують $ 40-50 млрд нікого не бентежить - з таким скромним пакетом гарантовано поставити свого гендиректора вже виникає проблема. Для повного контролю компанії з оборотом у сотні мільярдів доларів потрібно 20% - більше не потрібно, оскільки конкурентам зібрати пакетик більше - неможливо. Та й раптом, які-небудь китайці куплять 7% акцій і вони зможуть всім заправляти в самій великої американської компанії?

«Не бувати такому!» - Вирішили давним давно справжні господарі світу і підстрахувалися.

Massachusetts Financial Services Co (канадська страхова компанія - хто володіє заплутано)

Price (T.Rowe) Associates Inc - 7%
Vanguard Group (куди ж без нього!) - 6%
BlackRock (до нього скоро дійде черга!) - 5%
Ще глибше дивимося хто ж акціонер у Price (T.Rowe) Associates Inc. І бачимо все ті ж знайомі: Венгард і BlackRock (запам'ятайте цю назву, воно часто зустрічається, йдучи рука об руку з нашим головним героєм). Тобто точно таким же манером монстр Вангард контролює і другого головного акціонера компанії Apple. Нехитрий прийом і 10% акцій яблука вже в кишені. Але й це ще не все.

У першій десятці є дві контори зі схожою назвою BlackRock & БлаБла і втретє назва BlackRock згадується в акціонерах State Street (до слова у Вангард таких дочірніх компаній десятки - так, що не факт, що ми всі їх володіння зможемо порахувати навіть приблизно - навіть самі великі). Природно серед власників BlackRock ми виявляємо всі ті ж самі особи.

Додаємо ще чотири відсотки і отримуємо вже 14% від всіх акцій Apple тримає одна контора - Вангард! І знову, це не все. Що там ще залишилося серед підставних власників Apple?

FMR LLC (Fidelity Management and Research), Fidelity Investments аналогічно ми виявимо в точності ідентичні назви серед акціонерів: Блекрок, Вангард, State Street і так далі. Тобто Fidelity - знову ж підконтрольна Vanguard Group!

Разом: в скарбничці "скромні" 17%.

Власне, далі проводити дослідження немає ніякого сенсу - всі інші інвестори мають близько 1% або менше.Чудова схема взаємного володіння і перехресного акціонування. І якщо якийсь з акціонерів здається не пов'язаним з Вангард безпосередньо, то його акціонери - точно під їх контролем, і навіть у третій ітерації (рівні) буде теж саме.

Тобто Вангард:

1. Офіційно - головний акціонер Apple. Для порівняння той, який публічно зображує найбільшого акціонера Apple - Карл Айкан має всього 1% акцій, що в п'ять разів менше одного цього пакета.

2. Вангард також має найбільші пакети акцій майже у всіх інших компаніях, які володіють великими частками Apple. Але й того мало!

3. Вангард, не тільки володіє найбільшими пакетами акцій, але контролює ще й акціонерів компаній з пункту 2.

Ось яка картинка вималювалася на сьогоднішній день розслідування. Найбільші компанії світу- це банки Bank of America, JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs і Morgan Stanley.Подивимося, хто їх найбільші акціонери:Bank of America: State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock, FMR (Fidelity), Paulson, JP Morgan, T. Rowe, Capital World Investors, AXA, Bank of NY, Mellon.JP Morgan: State Street Corp., Vanguard Group, FMR, BlackRock, T. Rowe, AXA, Capital World Investor, Capital Research Global Investor, Northern Trust Corp. і Bank of Mellon.Citigroup: State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock, Paulson, FMR, Capital World Investor, JP Morgan, Northern Trust Corporation, і Fairhome Capital Mgmt іBank of NY Mellon.Wells Fargo: Berkshire Hathaway, FMR, State Street, Vanguard Group, Capital World Investors, BlackRock, Wellington Mgmt, AXA, T. Rowe і Davis Selected Advisers. Найбільші фінансові компанії повністю контролюються десятьма інституційними та / або фондовими акціонерами, з яких можна виділити ядро з чотирьох компаній, присутніх у всіх випадках і при прийнятті всіх рішень: Vanguard, Fidelity, BlackRock і State Street. Усі вони «належать один одному», але якщо акуратно підбити баланс пакетів акцій, то з'ясується, що насправді Vanguard контролює всіх цих своїх партнерів або «конкурентів», тобто Fidelity, BlackRock і State Street.

Тепер поглянемо на «верхівку айсберга». Тобто на кілька, обраних у якості найбільших, компаній у різних галузях, контрольованих цією «Великий четвіркою», а при найближчому розгляді - просто корпорацією Vanguard: Alcoa Inc. Altria Group Inc., American International Group Inc., AT & T Inc., Boeing, Caterpillar, Coca-Cola, DuPont & Co., Exxon Mobil, General Electric Co., General Motors Corporation, Hewlett-Packard Co., Home Depot Inc. , Honeywell International Inc., Intel Corp., International Business Machines Corp., Johnson & Johnson, JP Morgan Chase & Co., McDonald, Merck & Co. Inc., Microsoft, 3M Co., Pfizer Inc., Procter & Gamble Co., United Technologies Corp., Verizon, Wal-Mart Stores Inc. Time Warner, Walt Disney, Viacom, Rupert Murdoch's News Corporation, CBS Corporation, NBC Universal.